2016 WINNERS!

0

Here are the winners and finalists of the Little Vikings Awards 2016, as nominated by and voted for by thousands of York families.


ATTRACTIONS

Best Attraction

Winner – York Castle Museum

Highly Commended

  • York Maze
  • York Minster
  • DIG: An Archaeological Adventure
  • Beningbrough Hall

Best Chocolate Experience

Winner – York’s CHOCOLATE Story

Highly Commended

  • York Cocoa House
  • Goddards

Best Gory Experience

Winner – York Dungeon

Highly Commended

  • York Castle Museum
  • York Original Ghost Walk

DAYS OUT

Best Day Out With…an Adventure Playground

Winner – York Maze

Highly Commended

  • Beningbrough Hall
  • Castle Howard

Best Day Out with…Rides

Winner – Flamingoland

Highly Commended

  • Lightwater Valley
  • Yorkshire’s Winter Wonderland

Best Day Out With…Animals

Winner – Yorkshire Wildlife Park

Highly Commended

  • Piglets Adventure Farm Park
  • Monk Park Farm

Best Festival For Kids

Winner – JORVIK Viking Festival

Highly Commended

  • Little Feet Festival (York Theatre Royal)
  • Deer Shed Festival

CLASSES

Best Baby/Toddler Swimming Class

Winner – York Sport (ducklings)

Highly Commended

  • Waterbabies
  • Turtle tots
  • Puddle Ducks
  • Mini Swimmers

Best Swimming Class (aged 4+)

Winner – York Sport

Highly Commended

  • Bootham Swim School
  • Carol Saunders Swim School
  • Froggy Legs
  • Swimming with Linzi

Best Active Class (not swimming)

Winner – Bushbabies/Woodland Adventure Co.

Highly Commended

  • Rugbytots
  • Tumbletots
  • Heworth Gym Club
  • GoGet Riding

Best Drama Class

Winner – York Theatre Royal Youth Theatre

Highly Commended

  • Hoglets
  • PQA York
  • Tread the Boards
  • Stagecoach York

Best Pregnancy Class

Winner – Pregnancy yoga at The Stables

Highly Commended

  • Puddle Ducks Aquanatal
  • Turtle Tums with Paula Stewart
  • National Childbirth Trust
  • Birth Preparation Class at The Stables

Best Music Class

Winner – Song Box

Highly Commended

  • Music at Heart
  • Mini Musicians
  • Kindermusik
  • PQA York

Best Dance Class

Winner – En Pointe

Highly Commended

  • Jazzy J’s Dance Academy
  • Lisa Marie School of Dance
  • Baby Ballet
  • Yorkshire Rose Academy of Dance

OUT & ABOUT

Best Toy Shop

Winner – Fenwick

Highly Commended

  • Corky’s
  • Minifigs & Bricks

Best Shoe Shop for Kids

Winner – Hopscotch

Highly Commended

  • Watkinsons
  • Footloose (Pocklington)

Best Hairdresser for Kids

Winner – Bang Hair

Highly Commended

  • Fresh at Creepy Crawlies
  • Kuki spa

Best Rainy Day Destination

Winner – National Railway Museum

Highly Commended

  • Rainbows Ceramics
  • The Web Adventure Park

BIRTHDAY PARTIES

Best Birthday Party Provider

Winner – Rainbows Ceramics

Highly Commended

  • The Web Adventure Park
  • Woodland Adventure Co.

Best Birthday Party Entertainer

Winner – Magic Hatter

Highly Commended

  • Adam Dove
  • Woodland Adventure Co.
  • Wonderphil

ENTERTAINMENT

Best Cinema

Winner – City Screen

Highly Commended

  • Reel
  • Vue

Best Theatre

Winner – York Theatre Royal

Highly Commended

  • Grand Opera House
  • Joseph Rowntree Theatre

FOOD & DRINK

Best Breakfast

Winner – The Pig & Pastry

Highly Commended

  • Brew & Brownie
  • Betty’s
  • The Star Inn the City
  • Bistro Guy

Best Lunch

Winner – Cosmo

Highly Commended

  • Café No 8
  • Trinacria
  • The Spurriergate Centre
  • Jamie’s Italian

Best Dinner

Winner – Wagamama

Highly Commended

  • Bill’s
  • Ambiente
  • Frankie and Benny’s
  • The Fox and Roman

Best Family-Friendly Pub

Winner – The Fox and Roman

Highly Commended

  • The Woodman
  • The Duke of York
  • The Golden Ball

Best Ice Cream

Winner – LICC (Luxury Ice Cream Company)

Highly Commended

  • Two Hoots Ice Cream Boat
  • Trinacria
  • La Cremeria
  • Roberto Authentic Italian Gelato

Best Hot Chocolate

Winner – York Cocoa House

Highly Commended

  • York’s Chocolate Story
  • Cafe Concerto

CHILDCARE

Best Nursery

Winner – Little Green Rascals (Elvington and Tadcaster Road)

Highly Commended

  • Little Bugs at the Web Adventure Park
  • York Childcare (Scarcroft Green Nursery & Joseph’s)
  • The Mount Pre-School
  • York Montessori (Fulford and Strensall)

Best Pre-School/After-School Club

Winner – Bishopthorpe Preschool Playgroup

Highly Commended

  • St Paul’s Out of School Club
  • Funfishers
  • Wheldrake Out of School Club
  • Headlands After-School Club

ACCOMMODATION

Best Family-Friendly Self-Catering Accommodation

Winner – Sunset Cottages, Grimston Manor Farm

Highly Commended

  • Goosewood Holiday Park
  • Yew Tree Cottage
  • Westow

Best Family-Friendly B&B

Winner – Monkgate Guest House

Highly Commended

  • The Fort Boutique Hostel
  • Carlton House

Best Family-Friendly Hotel

Winner – Premier Inn

Highly Commended

  • Novotel
  • The Grand

A massive well done to our winners and finalists, and thanks so much to all of you who voted! We’ll be launching the 2017 Little Vikings Awards later in the year.

Share.

Comments are closed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial